Nytt läsår 2015/2016

Idag drog skolan igång med lektioner enligt schema. Förra veckan var en mjuk uppstartsvecka. Åk 3 började på måndagen med att samlas på skolan för information om APL och de kurser som ligger utlagda där. De hade också ett första snack med sina mentorer. Resten av veckan ha de varit på sina APL-platser. Senare på måndagen kom så den nya åk 1 för upprop. På tisdagen hade vi den sedvanliga paddlingen i Åkers Styckebruk i strålande sol. Onsdagen gick åt till fotografering, kläd- och skoprovning, information och annat matnyttigt såsom tex Schoolsoftgenomgång. På torsdagen började åk 2 och då hade vi en gemensam kick-off med samarbetsövningar för åk 1 och åk 2 på Äventyrsbanan i Älta. Vi fick mycket beröm efteråt för trevliga och vänliga elever av de ansvariga. Veckan avslutades så med individuella mentorsamtal för åk 1 och för åk 2. Nytt för iår är att vår ellärare Kenneth har gått i pension (trist för oss) och ersätts av Anders i elämnena. Även vår SYV, Stefan, har slutat (också trist för oss) och ersätts av en pigg och energifylld Petra. Vi har också en nygammal (han har jobbat hos oss tidigare) mattelärare, Olof, som vi lånar från S:t Eriksgymnasium. Uppstarten känns full av energi och de allra flesta är sugna på att sätta igång, även om sommaren pockar utanför... Det blir ännu ett bra läsår 🙂

Lämna ett Svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *