Nu så är det jul igen…

Nu så är det jul igen…
Nu är det så dax för ett efterlängtat jullov. Jag tror att vi är många med mig som ser framemot en välbehövlig ledighet.   De  nya lokalerna som vi har flyttat till är vi alla mycket nöjda med och det har känts som en bra nystart för skolan.   Vi har jobbat på in i det sista och jag tycker att alla elever verkligen har gjort sitt allra bästa med hjälp av skickliga pedagoger. Det har städats och fixats i verkstaden och i elklassrummen, och de som har haft lite restuppgifter att lämna in i olika ämnen har kämpat på och kommit ikapp.   Vi har efter utvärdering av morgonrutinerna sett att vi även nästa termin fortsätter på samma sätt med en slusstid mellan klockan 08.50 och 09.00, därefter låser läraren dörren för att i lugn och ro kunna ha en genomgång. Klockan 09.20 öppnas dörren igen för elever som eventuellt kommit för sent.   Jag hoppas att alla nu får möjlighet att umgås med nära och kära under julledigheten och att ni är rädda om er, varandra och andra.   God Jul och Gott Nytt År /Cecilia      

Lämna ett Svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *