En vecka kvar till påsk

Det här blir skolans och mitt första blogginlägg. Vårterminen har kommit halvvägs och det är bara en vecka kvar till påsk och lov. Huj vad tiden går. Vad har då skett så här långt? Först och främst ser vi till stor glädje att de flesta elever ligger i fas i sina olika ämnen, den mörka och tunga tiden är äntligen över för det här året. Nu ser vi fram mot ljusa tider och att fånga upp de elever som av någon anledning kommit lite efter. Men åter till vad som pysslats med så här långt: projekt grill (ämnesintegrerat projekt med verkstad, engelska, svenska och matematik) är på gång med full fart och ska avslutas med färdiga grillar, rapporter och redovisningar veckan efter påsk. Undrar om vädret tillåter lite provgrillning 🙂 I svenska 2 har danska och norska hörts och nu senast pratades det om konst och Street art och då så klart Banksy. I svenska 3 kämpar eleverna med sina vetenskapliga texter och notsystem - inte så väldigt upphetsande men ack så viktigt och nyttigt. Åk 2 har också haft ett litet grillprojekt i Teknik och CAD, även där ser man början till riktiga grillar och kostnadsförslag/offerter om de skulle masstillverkas. Funderar på om det är så att jag ska beställa en ny båtgrill 😉 I elläran har de gjort laborationer som de dokumenterat genom att göra små filmer som de sedan redovisat för klassen. Mycket lärdom att dra av det lilla projektet. Ovan var ett litet smakprov på vad som gjorts i några olika ämnen, och förutom det så har vi haft idrottsdag i Romme och på Erikdalsbadet, vi har haft sportlov och vi har ätit semlor. Nu ser vi fram mot våren och att så småningom börja avsluta kurserna och se fram emot studentresan till Rom med åk 3.    

Lämna ett Svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *